دسته‌بندی نشده

گابیون چیست؟

امروزه سرعت پیشرفت تکنولوژی تاثیری شگرف در تار و پود زندگی ما گذاشته است. شتاب این پیشرفت حتی وارد دنیای مواد و مصالح ساختمانی هم شده است. تحقیقات و پژوهش­های علمی روز دنیا باعث شده هر روز ماده­ای‌ جدید با کابری متفاوت و شکل و فرم نو اختراع و یا ساخته شود. این امر باعث شده که در کنار سهولت استفاده و ساخت و ساز، زیبایی چشم گیری در ساخ و ساز­های ما حاصل شود. درکنار همه این­ها، افزایش دانش ما باعث شده تا بتوانیم از همان مواد و مصالح قدیمی در شکلی دیگر و به ‌صورت هوشمندانه‌تری بهره­مند شویم. بی­شک سنگ و خاک یکی از مواد و مصالحی بوده که انسان در ابتدای مسیر پیشرفت ساخت و ساز خود از آن استفاده کرده است. این مواد امروزه هم به صورت­های گوناگونی استفاده می­شود. یکی از نخستین سازه­ها و مصالحی که بشر از آن استفاده کرد گابیون بوده است. گابیون کاربرد­های زیادی در ساخت، طراحی و زیباسازی انواع مختلف سازه­های عمرانی و معماری ما  دارد. در این مقاله می‌خواهیم یا گابیون آشنا شویم و کاربرد­های آن را بررسی کنیم. بنابراین در ابتدا باید بدانیم که گابیون چیست؟

گابیون چیست؟

گابیون (Gabion) در اصل یک کلمه ایتالیایی به معنی قفس یا جعبه توری است که با نام های دیگری چون توری سنگی یا سیل بند شناخته می­شود. در مهندسی عمران و یا معماری، گابیون سازه­ای به شکل یک قفس توری است که درون آن از قلوه‌سنگ و قطعات مختلف پر شده است. گابیون در مهندسی عمران، معماری و حتی امور نظامی کاربردهای مختلفی دارد. وجود این توری یا قفس در گابیون­ها باعث محکم قرار گرفتن سنگ ها در کنار یکدیگر می­شود. برای مثال از گابیون­ها برای در بستر دریا و دریاچه برای ایمنی و استحکام ‌بخشیدن محیط در برابر فرسایش استفاده می‌شود. به صورت ساده می­توان گفت قرار گرفتن تعدادی گابیون روی هم از ریزش دیواره خاکی جلوگیری می کنند. یا به عنوان مثالی دیگر اینکه در گذشته برای ساختن یک پناه­گاه یا جان­پناه از گابیون­ها استفاده می­شده. اما امروزه از یک گابیون‌ در ایجاد زیبایی در یک محیط نیز استفاده می‌شود. برای این منظور از قفس یا توری فلزی به همراه موادی مثل شیشه، سنگ‌، بطری و… استفاده می‌گردد که جایگاه ویژه­ای در معماری امروز دارد.

استفاده از گابیون در گذشته

شواهد تاریخی نشان می­دهد که مصریان نخستین کسانی بودند که از گابیون استفاده کرده­­اند. از گذشته تا به امروز فرسایش خاک و طغیان رودخانه­ها، دریاچه ها و دریا همیشه مشکلی بزرگ برای انسان بوده است. بنابراین مصریان نیز این مشکل را با رودخانه نیل داشتند و برای این معظل در کنار رود نیل از گابیون استفاده می­کرده­اند. قرار گرفتن گابیون در بستر رود نیل آن­ها را در برابر سیلاب و طغیان رودخانه در بعضی فصول سال بوده در امان نگه می­داشت. این روش در بسیاری از کشورهای دیگر از جملع مزارع برنج و شالیزار های برنج در شمال ایران اجرا می­شده است. همچنین گابیون در دنیای قدیم در صنایع نظامی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. نظامیان درون توری‌های فلزی را پر از سنگ و کلوخ می­کردند تا در برابر دشمنان، نقش وسیله­ای دفاعی را بازی کند. از آن زمان تاکنون به دلیل اهمیت بالا آن، بشر با پیشرفت تکنولوژی اقدام به تکامل و به­روز رسانی این نوع از سازها نموده است.

انواع مختلف گابیون

گابیون بر حسب توری را می­توان به پنج دسته تقسیم کرد:

1. توری گابیون کیسه ای: این نوع از توری برای شرایط ویژه و سریع ساخته می­شود و معمولا نظم خاصی در طراحی نداشته، تقارن زیادی ندارد و انعطاف پذیر است.

۲. توری گابیون سبدی: گابیونی که به فرمت سبد طراحی می شود اکثرا در راه سازی، جاده سازی و… کاربرد دارد اصولا در قالب جعبه مکعبی می باشد. ما می­توانیم داخل آن را  با مواد مختلفی که می­خواهیم پر کنیم.

۳. توری گابیون تشکی: به این نوع از گابیون به این علت تشکی می­گویند که مانند تشک، طول و عرض بیشتری داشته اما ارتفاع کمتری دارد. مفتول این نوع توری تراکم زیادتری نسبیت به سایرین داشته و به شکل پله­ای چیده می شود تا مانع از فرسایش سطح توسط آب شود.

۴. توری گابیون بی­شکل: برای نگهداری مصالح و تجهیزات یا خاک های کنار جاده و خیابان­ها به کار می رود.

۵.توری گابیون تزیینی: برای زیباسازی و محوطه سازی شهر­ها و ساختمان­ها و منازل کاربرد دارد و در بعضی موارد داخل آن گل و گیاه قرار می­دهند.

موارد استفاده از گابیون

امروزه با توجه به منعطف بودن یک گابیون در کنار مقاوم بودن آن می­توان از گابیون­ها در موارد مختلف و متعددی استفاده کرد. از این سازه­های سنگی انعطاف

پذیر می­توان به موارد زیر اشاره کرد: 1-سد سازی و جاده سازی به جهت مهار و کنترل حرکت اطراف جاده­ها و سد­ها. 2- کنترل و هدایت آب و سیلاب در بستر رودخانه­ها در هنگام طغیان و سیلاب. 3- تقویت خاک و حفاظت از پوشش خاکی و آبی یک محیط. 4- کاربردهای نظامی چون ساختن جان پناه و پناه گاه. 5- استفاده در کف­سازی آبراهه­ها. در کنار این کاربردهای معمول از یک گابیون می­توان در ساخت دیوار­ها و طراحی و زیباسازی یک محیط استفاده کرد.

زیباسازی محیط با استفاده از گابیون

با استفاده از گابیون‌ می­توان دیوارهای محافظ و یا حائلی را طراحی کرد که علاوه بر مقاومت و استحکام بالا، از زیبایی چشمگیری برخوردار باشند. حتی برای تزیین و زیبا ساختن نمای خارجی ساختمان‌ها مسکونی و مراکز تجاری استفاده از دیوارهای گابیونی می­تواند گزینه­ای مطلوب باشد. به طور کلی گابیون در محوطه‌سازی، نماسازی، مبلمان فضای باز و… می­تواند نقشی کلیدی و بزرگی ایفا کند. در کنار سازه­های تزئینی و مبلمان سنگی فضای باز یک گابیون‌ ابزاری مناسب برای دکوراسیون داخلی و خارجی است.

محوطه سازی و دکوراسیون به وسیله گابیون (بی1)

یکی از موارد بسیار پر استفاده گابیون به عنوان یک مصالح مستحکم و در عین حال زیبا، محوطه‌سازی و دکوراسیون است. گابیون علاوه بر ظاهر زیبایی که دارد، به علت انعطاف­پذیر بودن، این امکان را می­دهد تا سازه­هایی را برای دکوراسیون محیط اطراف خود طراحی کنیم. همچنین مقاومت بالا سنگ­ها گابیون را به یکی از عناصری بدل کرده است که اغلب طراحان و معماران برای محوطه سازی از آن بهره می­برند. آن را می‌پسندند. استفاده از گابیون در محوطه سازی صرفا به بحث زیبایی­شناختی و ترئینی بودن آن ختم نمی­شود. از این سازه­های سنگی کاربردهای مختلفی در دکوراسیون و محوطه سازی خواهیم داشت که هم جنبه تزئینی دارد و هم جنبه کاربردی. برخی از این موارد عبارتند از؛ گابیون در مبلمان محوطه، به عنوان المان زیبایی، گلدان‌های گابیونی، آبنما، دیوار از جنس گابیون، راه­پله‌ها، فایرپیت­ها و…. می­باشد.

10 ویژگی بارز گابیون

با توجه به آنچه تا کنون گفته شد، به این نتیجه رسیدیم که گابیون کاربرد­های متنوعی در ساخت و ساز­های ما دارد. حال این سوال پیش می­آید چه ویژگی در گابیون­ها نهفته است؟ ویژگی بارز این سازه در چه چیزهایی است؟ ما می­خواهیم در ادامه به صورت خلاصه ده ویژگی برجسته این محصول را بررسی کنیم.

انعطاف­پذیری

یکی از اصلی­ترین دلایل استقبال از گابیون­ها از گذشته تا به امروز انعطاف­پذیری و مقاومت دیوارهای گابیون می­باشد. حتی مدل­های قدیمی آن، مانند آنچه در مصر باستان که در حاشیه رود نیل به کار می­رفت، انعطاف­پذیری و دوام مناسب و عالی آن است. انعطاف­پذیری یک گابیون اینگونه است که تحت فشار شدید، به جای شکسته شدن، تنها تغییر شکل داده و فشار را در همه قسمت­ها پخش می­کند.

استحکام

وجود قفس و جعبه توری که در ساخت گابیون­ها بکار می­رود با قرارگیری سنگ­ها در کنار هم، استحکام لازم را به آن می­دهد. حتی با مرور زمان گابیون­ها طور طبیعی به یک ساختار دائمی قوی و مستحکم تبدیل می­شود.

حفظ یکپارچگی

ماهیت و نحوه ساخت گابیون به معنای وجود فاصله در بین مواد و مصالح بکار رفته در آن است. به عنوان مثال گابیون­های پرشده از سنگ، بخاطر وجود منافذ بین آن­ها این اجازه می­دهد تا هوا و رطوبت در آن جریان داشته باشد. چنین اتفاقی باعث می­شود کل ساختار به صورت طبیعی از طرف دیگر تحت فشار هیدرواستاتیک نبوده کنند و یکپارچگی ساختاری آن را به خطر نیندازد.

کاهش هزینه­ ها

همانطور که پیش­تر اشراه شد در ساخت و طراحی همه گابیون­ها اصولا از مقداری سیم، تعدادی سنگ یا سایر مواد دیگر استفاده می­شود. به همین دلیل این سازه قیمت کمتری نسبت به اکثر سازه­ها و مصالح هم­رده خود مانند دارد. ساخت همه گابیون­ها نه تنها باعث زیبایی محیط اطراف می­شود بلکه این امر باعث کاهش هزینه­ها می­شود.

ایجاد یک پایه محکم

یک سازه گابیونی می­تواند به عنوان پایه­ای محکم برای ساخت و ساز­های مختلف استفاده شود و نیازی به ساختن پایه­ای برای نگه داشتن آن نیست. به عبارتی می­توان با قرار دادن بخشی از گابیون­ها در زمین از ایجاد یک پایه محکم در آن اطمینان حاصل نمود.

ماندگاری بالا

یکی دیگر از مزیت­های اصلی و مفید گابیون­ها، ماندگاری بالا و جلوگیری از فرسایش آن است. مانند آنچه که در بالا آمد به علت وجود منافذ بین مواد و مصالح بکار رفته در داخل توری­ها جریان هوا مانع فرسایش و خرابی زود هنگام آن می­شود. فرض کنید در یک فضای باز صندلی­ها و مبلمانی بر اساس گابیون­ها طراحی کرده­اید، دیگر شما نگران آنکه هوا بارانی باشد یا آفتابی نیستید. گابیون­ها به این راحتی­ها خراب و فرسوده نمی­شوند، چرا که در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند.

زیبایی در عین سادگی

شاید ساخت و طراحی گابیون­ها ساده و کم هزینه باشد، اما در عین سادگی با یک طراحی مطلوب می­توان یک سازه زیبا را خلق کنیم. این زیبایی خصوصا هنگامی که هدف ما از ساختن یک سازه گابیونی طراحی دکوراسیون یا نمای یک محیط باشد، بسیار مورد توجه قرار می گیرد. شما می­توانید یک سازه هنری، مجموعه­ای از نیمکت و صندلی، یک فایرپیت و… را به وسیله گابیون­ها بسازید.

سازگاری با محیط زیست

در روزگار ما همه افراد نسبت به محیط زیست مسئولند، چرا که این محیط زیست امانت آیندگان در دستان ماست. توجه به این موضوع در همه جای دنیا باعث گردیده شرکت­ها به ساخت محصولاتی که سازگاری لازم با محیط زیست را داشته باشند، روی بیاورند. گابیون­ها قطعا محصولاتی­ هستند که می توان گفت سازگاری بسیار مناسبی با محیط زیست ما دارند. بنابراین انتخاب چنین محصولی در کنار تمام ویژگی ها که پیش تر ذکر شد، باعث کمک به حفظ محیط زیست می­شود.

نگهداری و تعمیرات آسان

در خرید هر محصولی ما باید ویژگی­ها و شرایط نگهداری و تعمیرات آن توجه کنیم. اگر وسیله ای که انتخاب می کنیم دارای شرایط نگهداری و تعمیرات آسان و کم هزینه باشد بسیار عالی و مناسب برای انتخاب خواهد بود. گابیون­ها تمامی این ویژگی های مناسب و مطلوب در نگهداری و تعمیرات را دارا می­باشند.

قابلیت جابجایی

ویژگی آخری که آن را ذکر می­کنیم قابلیت جابجایی سازه­های کابیونی است. برخلاف بسیاری از سازه­ها از جمله بتونی، تورهای گابیون­ها بر روی زمین ثابت نیستند و بنابراین می­توانند به سادگی نسبت به جابجا آن اقدام کرد. شما از محل قرارگیری گابیون­ها مد نظر خود در حیاط خانه­تان راضی نیستید، گابیون­ها­ این امکان را به شما می­دهد تا سبد­ها را جابه­جا کنید.

پیشنهاد ما

تمامی موارد ذکر شده جزو تجریبات گروه فنی و طراحی ما بوده که به صورت خلاصه در این مقاله برای شما نگارش شده است. در نهایت اگر به خرید و اجرای دکوراسیون داخلی و طراحی مدرن در زندگی و یا کار خود فکر می‌کنید، این گزارش برای شما است. مواردی که گفته شد و بسیاری از ناگفته‌های دیگر که در مقالات قبلی آن‌ها را ذکر کرده و یا خواهیم گفت همگی جزو مزایای تغییر دکوراسیون فضای باز است. در ساختار معماری داخلی و دکوراسیون داخلی استفاده از آن در شکل های مختلف، با معماری­های گوناگون می­تواند تغییر نگرش مناسبی در محیط شما باشد. ما می­توانیم با مناسب­ترین قیمت و بهترین تجهیزات نورپردازی فضای باز مناسبی به همراه دکوراسیون و وسایل اطراف آن که در برابر رطوبت و آفتاب و هرگونه شرایط جوی مقاوم است را، برای لذت بردن شما از محیط اطراف خود را طراحی کنیم.

ما در آدورا وود، با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه‌ی ساختمان  واردات درب‌های اتوماتیک، ضد حریق، نورپردازی فضای باز و داخلی و طراجی گابیون و… می‌توانیم به شما در داشتن فضایی شاد، پویا و شایسته در اداره، سازمان و فضای خانگی کمک نماییم. شرکت آدورا با توجه به این که دارای تیم تحقیق و توسعه است به یکی از پیشروترین شرکت‌ها در کشور، در این حیطه شناخته می‌شود. تیم تحیق و توسعه‌ی ما با شناخت کامل بازار همواره در پی آن بوده که اقدام به تولید بهترین محصولات برای مشتریان خود نماید. رضایت مشتریان از خدمات تحویل شده در شرکت ما، هرساله طبق بازخوردهای آماری از سوی بخش فروش و بازرگانی بررسی می‌شود . این بررسی­ها نشان داده است که کیفیت و ارائه‌ی خدمت ما جزو بهترین‌ها بوده است.

بنابراین نگران نباشید که محیط شما از جهت دکوراسیون داخلی، کف‌پوش، فایرپیت، مبلمان فضای باز و داخلی، نورپردازی فضای باز، طراحی گابیون و… دارای کیفیت چندان مناسب و شایسته‌ای نیست. و همچنین نگران آن نباشید که زمان و شرایط مناسب خرید و ورود به فروشگاه­های مختلف را ندارید. چرا که تیم طراحی و تولید ما در تمامی مراحل این توانایی را دارد تا به صورت حتمی محیط زندگی و کاری شما را مطابق با بهترین و به­روزترین طراحی و معماری دکوراسیون داخلی ، تبدیل به محیطی شاداب و دل­نشین سازد. ما تمام توان خود را در جهت رفاه شما مطابق با علم روز انجام خواهیم تا فضای کاری بهتری برای شما و همکارانتان ایجاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *